MP al Braşovului, un test util pentru NRA

Simone Tempestini - Peugeot 207 S2000

Marele Premiu al Braşovului, programat în acest weekend pe drumul care leagă oraşul de Poiana Braşov, a fost ocazia perfectă pentru piloţii Napoca Rally Academy să se pregătească pentru Transilvania Rally, etapa a patra din Campionatul Naţional de Raliuri Dunlop, programată în perioada 20 – 21 iunie.

Chiar dacă a fost doar o etapă de test, lupta pentru victorie la grupa N a fost una extrem de disputată, între Marco Tempestini, Ford Fiesta R5, şi Simone Tempestini, Peugeot 207 S2000.

În final, Marco Tempestini a reuşit să se impună, profitând şi de problemele avute de Simone, egalând astfel în duelul din familie la etapele din Campionatul Naţional de Viteză în Coastă Dunlop.

Pentru Napoca Rally Academy a luat startul şi Daniel Ungur, triplu campion la clasa 11 în CNRD, iar etapa de la Braşov a fost locul perfect pentru spectacol.

La finalul celor două zile de competiţie, Daniel Ungur (Subaru Impreza R4) a terminat pe locul 4 la grupa N.

Pe asfaltul de la Braşov a continuat acomodarea cu modelul Citroen C2 R2 Max şi Florin Tincescu.

Juniorul NRA are anul acesta un program complet în Junior ERC şi nu va lua startul în etapa de la Cluj.