The Rugby Championship – Etapa a 5-a

The Rugby Championship sau “Four Nations”, aşa cum mai e cunoscut, programează mâine jocurile etapei cu numărul 5, penultima.

Noua Zeealandă, campioana mondială, n-are, în continuare, adeversar în Emisfera Sudică!

All Blacks aşteaptă, aşadar, meciurile-test pe care le va disputa în Europa, la sfârşitul acestui an.

Meciurile de mâine pot fi urmărite pe net, fără probleme.

Dacă vreţi să vă autoflagelaţi, alegeţi postul românesc ce transmite partidele. Nu îi dau numele, că îmi e ruşine!

springboks walalbies

South Africa – Australia
DHL Newlands, Cape Town
Arbitru: Nigel Owens (Ţara Galilor)

Africa de Sud:
15 Willie le Roux, 14 Cornal Hendricks, 13 Jan Serfontein, 12 Jean de Villiers (c), 11 Bryan Habana, 10 Handré Pollard, 9 Francois Hougaard, 8 Duane Vermeulen, 7 Oupa Mohojé, 6 Marcell Coetzee, 5 Victor Matfield, 4 Eben Etzebeth, 3 Jannie du Plessis, 2 Adriaan Strauss, 1 Tendai Mtawarira
Rezerve: 16 Bismarck du Plessis, 17 Trevor Nyakanem, 18 Marcel van der Merwe, 19 Bakkies Botha, 20 Schalk Burger, 21 Cobus Reinach, 22 Pat Lambie, 23 JP Pietersen
Antrenor: Heyneke Meyer

Australia:
15 Israel Folau, 14 Adam Ashley-Cooper, 13 Tevita Kuridrani, 12 Matt Toomua, 11 Joe Tomane, 10 Bernard Foley, 9 Nick Phipps, 8 Ben McCalman, 7 Michael Hooper (c), 6 Scott Fardy, 5 Rob Simmons, 4 Sam Carterm, 3 Sekope Kepu, 2 Saia Fainga’a, 1 James Slipper
Rezerve: 16 James Hanson, 17 Benn Robinson, 18 Ben Alexander, 19 James Horwill, 20 Scott Higginbotham, 21 Nic White, 22 Kurtley Beale, 23 Rob Horne
Antrenor: Ewen McKenzie

all blacks all blacks 2

Argentina – New Zealand
Estadio Ciudad de La Plata, La Plata
Arbitru: Craig Joubert (South Africa)

Argentina:
15 Joaquín Tuculet, 14 Juan Imhoff, 13 Marcelo Boschm 12 Juan Martín Hernández, 11 Manuel Montero, 10 Nicolás Sánchez, 9 Tomás Cubelli, 8 Leonardo Senatore, 7 Juan Martín Fernández Lobbe, 6 Benjamín Macome, 5 Tomás Lavanini, 4 Mariano Galarza, 3 Ramiro Herrera, 2 Agustín Creevy (c), 1 Marcos Ayerza
Rezerve:
16 Matías Cortese, 17 Lucas Noguera Paz, 18 Nahuel Tetaz Chaparro, 19 Matías Alemanno, 20 Rodrigo Baez, 21 Martín Landajo, 22 Santiago González Iglesias, 23 Horacio Agulla
Antrenor: Daniel Hourcade

New Zealand:
15 Israel Dagg, 14 Ben Smith, 13 Conrad Smith, 12 Malakai Fekitoa, 11 Julian Savea, 10 Beauden Barrett, 9 Aaron Smith, 8 Kieran Read, 7 Richie McCaw (c), 6 Jerome Kaino, 5 Sam Whitelock, 4 Brodie Retallick, 3 Owen Franks, 2 Keven Mealamu, 1 Wyatt Crockett
Rezerve:
16 Nathan Harris, 17 Joe Moody, 18 Ben Franks, 19 Jeremy Thrush, 20 Sam Cane, 21 TJ Perenara, 22 Colin Slade, 23 Cory Jane
Antrenor: Steve Hansen

Clasament:
1. New Zealand 16p
2. Australia 10p
3. South Africa 10p
4. Argentina 3p

Etapa a 6-a (ultima):

4 octombrie 2014

South Africa – New Zealand
Ellis Park Stadium, Johannesburg
Arbitru: Wayne Barnes (Angia)

Argentina – Australia
Estadio Malvinas Argentinas, Mendoza
Arbitru: Nigel Owens (Ţara Galilor)

One thought on “The Rugby Championship – Etapa a 5-a

Leave a Reply to MG Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *